Kent Ekmek

1.    SOMUN EKMEK

(200g)Sofraların vazgeçilmezi..Ekmek, esas ingredient (bileşen) olarak buğday unu, maya, tuz ve suyun belli oranlarda karıştırılıp yoğurulması ve hamurun belli bir süre fermente ettirilip pişirilmesi ile elde edilen temel bir gıda maddesidir  ve günlük alınan enerjinin ortalama %45’i, proteinin %47’si ekmekten sağlanır. İnsan beslenmesinde birinci derecede öneme sahip, vazgeçilmez bir üründür. Sağlıklı yaşam için sofralarımızın vazgeçilmezi olan somun ekmek Kayseri Kent Ekmek Fabrikasında hijyenik şartlarda ve son teknolojiyle üretilebilmektedir.

2.    ROLL EKMEK

(50g)İhtiyacımız kadar tüketmek ve israfı engellemek  için Kayseri Kent Roll Ekmekleri..Ekmek, sadece kalori kaynağı değil, insan beslenmesinde gerekli olan protein, vitamin ve mineral maddeleri bulunduran, kolesterl ve damar sertliğine iyi gelen bir gıda maddesidir. Roll Ekmek çeşitlerimiz tüketici grupları dikkate alınarak üretilmektedir. Özellikle Sağlıklı Çocuklar için ‘Ruşeymli(Yüksek mineral ve lifli) Roll Ekmeği’ olmak üzere, Sade ve Tam Buğdaylı Rollerle birlikte üç çeşit Roll ekmeği üretilmektedir.

3.    TOST EKMEĞİ

(450g)İnce, düzgün kesilmiş dilimleri ve mis gibi kokusu ile dikkat çeken tost ekmeği besleyici değeri ve lezzetiyle özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Halkımızın talebi doğrultusunda Sade ve Tam buğdaylı tost ekmeği olmak üzere iki çeşit üretim gerçekleşmektedir.

4.    ÇAVDAR EKMEĞİ

(450g)Bol lifli ve düşük kalori değerli sağlıklı ekmek..İçeriğinde en az % 30 çavdar unu olması; Kandaki şeker seviyesini dengeli ve yavaş yükseltip diyabet riskini azaltmayı sağlar. Damar sertliğini önler, çözünür diyet lifleri sayesinde bağırsakta toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur.Ayrıca; Kalın bağırsak ( kolon ) kanseri, kalp krizi, hipertansiyon, obezite problemi ve diyabet hastalıkları riskini azaltır.

5.    TAM BUĞDAY EKMEĞİ

(450g)Tam bir buğday;  ruşeym, kepek, endosperm olmak üzere üç kısımdan oluşur. Tam buğday ekmeği yapımında buğdayın bütün bu kısımları ayrıştırılmadan kullanılır.Tam randımanlı buğday ununa, maya, tuz, su kullanılarak üretilmektedir. Lif içeriği ile sindirim sistemini düzenler, glisemik indeksi düşüktür bu sayede uzun süre tok tutar, ayrıca besin değeri oldukça yüksektir.

6.    KÖY EKMEĞİ

(450g)Ev Ekmeği tadında..Köy ekmeği besleyiciliği ve dokusuyla diğer ekmeklerle arasına fark koyar. İçeriğindeki Tam Buğday Unu sayesinde; kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur ve vücutta daha az yağ depolanmasını sağlar. Evde odun ateşinde pişirilmiş gibi kokusuyla tüketicilerin ilk tercihlerinden olmuştur.

7.    TAM TAHILLI EKMEK

(450 g)Doyurucu, zengin içerikli ve lezzetli olan tam tahıllı ekmek içerisinde bulunan vitaminler metabolizmada anahtar rol oynar, kan dolaşımı bozukluğu ve yüksek tansiyon hastalıklarına karşı etkilidir. Kandaki ürik asit miktarını kontrol altına almaya yardımcı olur, antioksidan içeriği yüksektir, iştah kontrolünde olumlu etkilerde bulunur. Omega 3 ve E vitamini bakımından zengindir. İçerisinde bulunan; buğday unu, çavdar unu, yulaf unu, ay çekirdek içi, keten tohumu, soyulmuş darı, çavdar ezmesi ile çok zengin yapıya sahiptir.

8.    RUŞEYMLİ EKMEK

(450g)Vitamin ve Mineral deposu...Daha sağlıklı daha doyurucu..İçinde vücut için gerekli besin öğelerinin birçoğunu yüksek miktarda içeren buğday ruşeymi, buğdayın en değerli kısmıdır. Ruşeym, buğday tanesinin vitamin ve protein deposu olan çekirdeğidir.Kanın pıhtalaşmasını önler. Kasları güçlendirir, refleksi canlandırır. Stresi yenme kabiliyeti artırır ve bağışıklık sistemini güçlendirmede çok etkilidir. Buğday ruşeymi; yüksek oranda A, E,B1,B6 vitaminleri, bazı esansiyel amino asitleri, çinko, magnezyum gibi önemli mineralleri içermektedir. İçerdiği bu zengin besin öğeleri açısından gelişme çağındaki çocuklar, yaşlılar ile zayıf bünyeli ve zihinsel performans sarf eden kişiler için çok önemlidir.

9.    SARI BUĞDAY EKMEĞİ

(300 g)Anadolu’nun özenle seçilmiş en kaliteli ‘durum buğdaylarının’ yüksek proteinli unundan üretilmiştir.Protein değeri oldukça yüksektir.B1 ve B6 Vitaminlerince zengindir. Sindirimi kolaydır, vücutta hazımsızlığı önler.Yağ ve Sodyum oranı düşük olduğu için kolesterol düşürücü etkisi vardır.Özellikle gelişme çağındaki çocuklar ve acil enerji ihtiyacı olan sporcular tarafından tüketilmesi tavsiye edilen bir ekmektir.

10.    SANDVİÇ EKMEĞİ

(70g*6)Pürüzsüz yüzeyi, vazgeçilmez lezzeti ile günlük hayata pratiklik kazandıran sandviç ekmeği sade ve tam buğdaylı olmak üzere iki çeşitte üretilmektedir.

11.    HAMBURGER EKMEĞİ

(70g*6)Hamburgerden vazgeçemeyenler için üretilen evde yapımı kolay sağlıklı, lezzetli ve besleciyi olan hamburger ekmeği sade ve zengin içerikli tam buğdaylı olmak üzere iki çeşit olarak üretilmektedir.

12.    GALETA ÇEŞİTLERİ

(200g)Beş Çayı Güzelleri..Düzenli ve sağlıklı diyet için, kısa zamanlı atıştırmalar için üretilen ürünlerdir.  Diyet listelerinde önemli yer tutar. Doyurucudur, tokluk hissi verir. B grubu vitaminlerince zengin bir besin kaynağıdır.Tüketici talebi dikkate alınarak; sade, tam buğdaylı, tam tahıllı ve ruşeymli olmak üzere dört farklı çeşit ürünümüz vardır. Nem oranı düşüktür. Bu sayede uzun süre muhafaza edilerek tüketilebilir.