Beydeğirmeni

AMAÇ

Kayseri’nin geleceği için yapılmış en önemli projelerden biri olan Büyükşehir Belediyesi’nin Beydeğirmeni Besi Bölgesi Projesi; rutin belediyecilik hizmetlerini en iyi şekilde verirken çok büyük bir yatırım bütçesi ile Kayseri ve Türkiye ekonomisi ile istihdama katkı sağlayacak olan, Gelecek nesillere üreten bir Türkiye, üreten bir Kayseri bırakmak için hazırlanmış bir proje olup, şirketimiz ve belediyemiz ile birlikte yürütülen en önemli yatırımlardan birisi olarak şehre kazandırılmak amaçlanmıştır.

HEDEF

Şehir içinde kalan ahırların bölgeye gelmesi sağlanarak, koku, hijyen gibi problemler engellenecektir. Beydeğirmeni Besi Bölgesiyle kaliteli, sürdürülebilir, standartları yüksek üretim alanları oluşturulması hedeflenmiştir.

KAPASİTE VE ÖLÇEK

Beydeğirmeni Besi Bölgesi’nde 800 adet farklı büyüklüklerde ahır parselinin yanı sıra Karantina Bölgesi, Kesimhaneler, Veteriner Üniteleri, Hayvan Pazarı, 20 MW’lık Biyogaz Tesisi, Sosyal Merkezler, Alışveriş Merkezi, Okul ve Cami’nin de olacağı, yaklaşık 80 bin büyükbaş hayvanın besisi yapılacaktır.Ayrıca 20 MW’lık biyogaz tesisi ile atıklardan elektrik üretilecek ve ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır. Artık şehir içinde kalan ahırların bölgeye gelmesi sağlanarak, koku, hijyen gibi problemler engellenecektir. Beydeğirmeni Besi Bölgesiyle ahırını büyütmek isteyen üreticilerin arsa problemi giderilecektir.

ALTYAPI VE HİZMETLER

5,5 milyon m2’lik alanın yaklaşık 2 milyon m2’sinde yol, yeşil alan, sosyal donatı alanları, ticari alanlar vb. olacak. Projede farklı büyüklüklerde 800 besi ahırı arsası oluşturulacak. Beydeğirmeni Besi Bölgesi’nin tüm alt yapısı belediyemiz ve bağlı kuruluşlarımız tarafından yapılacaktır. Besi bölgesinde ahırların yanı sıra karantina bölgesi, kesimhaneler, veteriner üniteleri ve hayvan kliniği olacak. Hayvan atıklarının toplanması ve bertaraf faaliyetleri ve bölgenin yönetimi şirketimiz tarafından sağlanacaktır.